Informații privind calendarul și procesul de înscriere/reînscriere în învățământul preșcolar în anul școlar 2024-2025

Programul depunerilor cererilor la secretariatul unităţii şcolare este zilnic între orele 8-15

REÎNSCRIEREA

20-24  mai  2024

Sunt reînscriși copiii care au frecventat unitatea de învățământ în anul școlar curent și care urmează să o frecventeze și în anul școlar următor, ca urmare a exprimării acestei opțiuni de către părinții/reprezentanții legali ai acestora, printr-o cerere scrisă.

Calendarul inscrierii copiilor anteprescolari si prescolari in anul scolar 2024 - 2025

Etapa de reinscrieri 20 - 24 mai 2024

Sunt reinscrisi copiii care au frecventat unitatea de invatamant in anul scolar curent si care urmeaza sa o frecventeze si in anul scolar urmator, ca urmare a exprimarii acestei optiuni de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora, printr-o cerere scrisa.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere dupa finalizarea etapei de reinscrieri - 24 mai 2024, ora 14,00

Etapa I din cadrul procesului de inscrieri - 27 mai - 14 iunie 2024

27—14 IUNIE 2024 (colectare cereri)

Copiii sunt inscrisi in aceasta etapa, pe baza dosarelor depuse la unitatile de invatamant de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora si a celor trei optiuni exprimate, in limita locurilor din planul de scolarizare aprobat, dupa incheierea etapei de reinscrieri.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere ramase dupa prima etapa de inscrieri - 14 iunie 2024, ora 14.00

Etapa a II-a din cadrul procesului de inscrieri 17 iunie - 5 iulie 2024

17—5 iulie 2024 (colectare cereri)

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor, pe locurile libere ramase in urma derularii primei etape, pe baza dosarelor depuse la unitatile de invatamant de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora si a celor trei optiuni exprimate in noile cereri de inscriere depuse.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere ramase dupa a doua etapa de inscrieri - 5 iulie 2024, ora 14,00

Etapa de ajustari 19 – 29 august 2024

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor care nu au fost inscrisi in primele doua etape din lipsa de locuri sau din diferite alte motive La aceasta etapa au acces urmatoarele categorii de copii:

- copiii care au ramas nerepartizati dupa derularea celor doua etape anterioare, cu prioritate cei de 4 ani si de 5 ani;

- copiii care au solicitat inscrierea in clasa pregatitoare din invatamantul primar si nu au fost admisi ca urmare a avizului negativ al CJRAE/CMBRAE;

- copiii de peste 2 ani care solicita inscrierea in invatamantul prescolar, cu respectarea prevederilor art.23 alin. (1), lit.b) din Legea invatamantului preuniversitar nr.198/2023, cu modificarile si completarile ulterioare.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere dupa etapa de ajustari - 30 august 2024, ora 14.00

Cererea se depune la secretariatul unităţii noastre şcolare (loc. Recea, str. Europa, nr. 75), se pot depune la gradiniţa unde este înscris copilul, sau părinţii mai  pot comunica unităţii de învăţământ prin poşta electronică (scoala_recea@yahoo.com).

Pentru orice fel de informație vă rugăm să ne contactați la nr. de telefon  0262287204.