"Educația digitală - o necesitate în școala românească"

01.10.2019

Astăzi, 1 octombrie 2019, a avut loc la sala de sport din Recea inaugurarea proiectului "Educația digitală - o necesitate în școala românească". La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților locale: dl. primar Octavian Pavel, dl. viceprimar Valer Mădăras, domnișoara primar a comunei Cupșeni, Lucia Butcure, reprezentanți ai ISJMM: d-na inspector școlar Antoaneta Bolchiș și doamna inspector școlar Iuliana Mărieș, profesori din școlile din Cernești și din Cupșeni, precum și dascălii școlii noastre împreună cu elevii de gimnaziu, părinți. Din partea Digitaliada, a fost alături de noi Adina Roșca - expert educațional. Școlarii din casa a VI-a au demonstrat prin varii aplicații că matematica și informatica pot fi învățate într-un mod plăcut, devenind astfel mai accesibile elevilor. Așadar, să ne lăsăm elevii să se joace, fiindcă, așa cum afirma Huizinga, seriozitatea încearcă să excludă jocul, dar jocul poate foarte bine să includă în el seriozitatea. Mulțumim tuturor pentru implicare.